Вівторок, 14 Липня, 2026
Вівторок, 14 Липня, 2026
ГоловнаНовиниБізнес закликає Верховну Раду дозволити продаж нікотинових паучів – без цього бюджет...

Бізнес закликає Верховну Раду дозволити продаж нікотинових паучів – без цього бюджет втратить 2 млрд грн

Провідні бізнес-асоціації України – Американська торговельна палата (AmCham), Європейська Бізнес Асоціація (EBA) та Спілка українських підприємців (СУП) – виступили зі спільною заявою щодо законопроєкту №14110-д. Підприємці попереджають, що у нинішній редакції документ фактично знищить легальний ринок нікотиновмісних продуктів, позбавивши держбюджет мільярдних надходжень.

Бізнес-спільнота звернулася до Верховної Ради з проханням переглянути підходи до регулювання, які суперечать європейським практикам та здоровому економічному глузду. Головною перешкодою підприємці називають норму про обмеження вмісту нікотину, оскільки у законопроєкті пропонується встановити ліміт для нікотиновмісних виробів для орального застосування (так званих паучів) на рівні 1 мг на порцію.

У асоціації пояснюють, що такий крок стане технічною забороною галузі. Адже встановлення вищезгаданого ліміту в 1 мг унеможливить бізнесу імпорт та виробництво товарів, на які є реальний попит споживачів. Ба більше, більшість продукції, яка легально продається в Україні та світі, містить від 3 до 20 мг нікотину.

Ціна питання: втрати бюджету

Якщо легальний ринок буде закрито, то держава втратить близько 1,2 млрд грн акцизного податку та ПДВ у перший рік. У перспективі щорічні втрати зростуть до 1,5–2 млрд грн.

Що буде, якщо заборону ухвалять?

Бізнес-спільнота нагадує депутатам про сумний досвід попередніх заборон. Зокрема, увагу парламентарів звернули на жорсткі обмеження продажу ароматизованих електронних сигарет. Це рішення, судячи з реалій, не змусило українців кинути палити, а ось грошові потоки були переведені в кишені нелегальних ділків.

"Це ілюструють дані дослідження KANTAR: частка нелегальної продукції на ринку електронних сигарет у 2025 році сягнула майже 94%. Щорічні втрати бюджету лише від несплати акцизу перевищують 5 млрд грн", — йдеться у заяві асоціацій.

Те саме, на думку представників бізнесу, чекає і на ринок нікотинових паучів: замість сертифікованого товару споживачі купуватимуть контрабанду сумнівної якості, з якої не сплачується жодної копійки податків.

Невідповідність курсу на ЄС

Окреме занепокоєння викликає те, що законопроєкт №14110-д ігнорує євроінтеграційні зобов'язання України, зокрема, щодо вмісту нікотину. У 10 країнах Євросоюзу верхня межа наразі становить 16–25 мг, у США дозволені вироби до 9 мг проти запропонованих в Україні 1 мг. Також законопроєкт намагається прирівняти нетютюнові вироби до тютюнових, що суперечить Директиві ЄС 2014/40/ЄС. Окреме занепокоєння викликають вимоги до пакування: на думку бізнесу віддати 65% поверхні упаковки під медичні попередження є надмірною, тоді як у країнах ЄС для таких товарів ця норма становить 30%.

Позиція бізнесу

Асоціації (EBA, AmCham, СУП) наголошують, що вони підтримують цивілізоване регулювання ринку, але виступають категорично проти заборон, загорнутих у обгортку "регуляції". Саме тому бізнес закликає народних обранців доопрацювати законопроєкт №14110-д, прибравши з нього норми, що вбивають легальну галузь, та увідповіднити документ до європейського законодавства.

Нагадаємо, з 1 жовтня 2025 року продавці алкоголю та сигарет мають отримувати гарантовану мінімальну зарплату, що визначається залежно від типу торгівельної точки та її розташування.

Актуально

Офіційний виторг українського бізнесу перевищив 3,1 трлн грн: що стоїть за рекордними показниками РРО

За підсумками січня-червня 2026 року українські підприємці провели через...

Ford запустив підписку на захист від викрадення авто за $7,99 на місяць

Компанія Ford почала монетизувати одну з ключових функцій безпеки...

Гранти до 8 млн гривень: Brave1 запускає масштабне фінансування нових технологій для фронту

Розробники мають змогу отримати максимальний грант у 8 млн гривень незалежно від початкового рівня TRL своєї ідеї.

Сергій Корецький

Український підприємець, топменеджер та керівник у нафтогазовій галузі, голова правління НАК "Нафтогаз України" з 2025 року, колишній генеральний директор мережі АЗК WOG та керівник державних компаній "Укрнафта" і "Укртатнафта".

ПриватБанк запустив автозаповнення податкових декларацій для ФОП 1-3 груп: як працює новий сервіс

Нова функція вже доступна всім клієнтам-підприємцям в оновленій версії Єдиного застосунку Приват24.

Штрафи до 17 тис. грн та заборона сну в кабінах: з 26 липня запрацюють нові правила роботи водіїв

Найбільш вагомим кроком стане сувора заборона на проведення водієм регулярного щотижневого відпочинку в кабіні вантажівки.

Виробництво та логістика замість кав'ярень і спортклубів: куди радять вкладати гроші великі українські інвестори

Великою помилкою інвесторів-початківців є запуск проєктів, які здаються простими та зрозумілими, але мають агресивне конкурентне середовище.

Зеленський анонсував відставку Юлії Свириденко: хто стане новим прем'єром України

Президент України Володимир Зеленський оголосив про початок нового оновлення...

Цікаві записи

Схожі публікації