Вівторок, 7 Липня, 2026
Вівторок, 7 Липня, 2026
ГоловнаНовиниГрошіФінансовий стан українського бізнесу майже повернувся до рівня 2021 року — НБУ

Фінансовий стан українського бізнесу майже повернувся до рівня 2021 року — НБУ

Фінансовий стан українського приватного бізнесу у 2025 році практично повернувся до рівня 2021-го. Про це свідчить червневий звіт Національного банку України про фінансову стабільність. Звіт охопив близько 180 000 підприємств — понад 90% виторгу приватного нефінансового сектору.

Після різкого провалу у 2022 році та поступового відновлення у 2023-2024 роках бізнес-середовище вийшло на "довоєнні" параметри. Водночас баланс залишається неоднорідним — відновлення не означає зростання для всіх секторів.

"Щоправда, таке поліпшення показників варто трактувати обережно, адже з кожним роком до аналізу не потрапляли компанії, які повністю припинили діяльність внаслідок воєнних втрат. Тож результати такого аналізу частково викривлені через "помилку вцілілого" (англ. survivorship bias), яка, втім, не має вирішального впливу на висновки", — зауважили в НБУ.

Український бізнес повертається до стану 2021 року, проте інфляція внесла корективи

За оцінками НБУ, у 2025 році приблизно 50% сукупних активів українських підприємств зосереджена у компаній із високим або дуже високим рівнем фінансової стійкості. Ці бізнеси забезпечили близько 60% загального виторгу підприємств, включених до аналізу. Близько 30%активів припадає на компанії, які демонструють задовільні фінансові показники. 

Будівля НБУ / фото: НБУ

Ще близько 30% активів припадає на підприємства із задовільними показниками. Решта — бізнес зі слабкою фінансовою стійкістю, частка якого залишається чутливою до шоків воєнних років, інфляції та галузевих дисбалансів.

У малому та мікробізнесі ситуація виглядає оптимістичніше — частка фінансово стійких компаній перевищує 60% за активами.

Відновлення є, але воно розмите

Регулятор підкреслює, що нинішнє покращення показників не можна сприймати як повноцінне. У вибірці не враховані компанії, які припинили діяльність через війну або втратили активи. Тому статистика відображає сильніших, а не загальну економіку України на п'ятому році війни.

Попри це, головні тренди залишаються позитивними: 

  • бізнес працює з низьким борговим навантаженням, 
  • зберігається висока ліквідність,
  • поступово відновлює прибутковість рівня 2021 року.

Одним із ключових обмежень відновлення залишається інфляційний розрив між номінальним і реальним зростанням.

Більш ніж 50% підприємств у 2025 році зафіксували зростання виторгу, яке відставало від темпів інфляції. Інакше кажучи, бізнес заробляє більше, але купівельна спроможність не компенсує ціновий тиск. Водночас великі компанії "витягують" загальну статистику, забезпечуючи умовну позитивну динаміку для всіх.

Хто виграє у новій економічній ситуації — дані за 2025 рік

Галузі з кращими показниками фінансового стану:

  • сільське господарство,
  • машинобудування,
  • торгівля,
  • переробна промисловість.

Галузі швидше адаптувалися до нових логістичних реалій та змогли використати зовнішній попит для трансформації ринків.

Галузі з погіршенням фінансового стану:

  • хімічна промисловість,
  • металургія.

Окремий приклад — агросировинні трейдери та переробники соняшнику. На їх результати тиснуть два фактори: скорочення пропозиції сировини та зростання внутрішніх закупівельних цін.

Фінансовий стан бізнесу / фото: НБУ

Географія відновлення: центр і захід проти прифронтових регіонів

У прифронтових областях лише 43% активів припадає на компанії з міцним або відмінним фінансовим станом. Показник на 9% менше, ніж у центральних і західних регіонах.

Причина криється в слабшій динаміці виторгу та нижчій рентабельності активів. Водночас ефективність бізнесу у прифронтових регіонах залишається близьким до середньоукраїнського рівня.

Загальний висновок НБУ: ринок залишається глибоко розшарованим. Критична різниця між великими та малими компаніями, галузями з різною швидкістю відновлення та регіонами з різним рівнем ризику.

Раніше стало відомо, що бізнес у 2026 році очікує курс долара на рівні 45 грн та євро — 54 грн, свідчить опитування НБУ. Індекс ділових очікувань зріс до 105,8%, попри інфляційний тиск і вплив війни на економіку.

Актуально

Ринок складів Київщини поза Google Maps: як атаки РФ змінили правила експлуатації логістичної нерухомості

За перші місяці в Київському регіоні вже постраждало від ударів РФ понад 10 тис. кв. м логістичних площ.

Польський дискаунтер Pepco планує завоювати ринок України: нішу якого відомого бренду він хоче зайняти

Завдяки універсальній бізнес-моделі польська мережа планує потіснити ключових гравців ринку дисконтного сегмента.

В Україні збудували або будують 37 заводів в індустріальних парках

До 2022 року локалізація залишалася гаслом без реального наповнення, тепер вона перетворилася на помітний економічний феномен.

Росія за місяць атакувала близько 100 українських АЗС: чи загрожує дефіцит палива на ринку

Мельничук наголосив на тому, що паливний ринок "перебудовується швидше, ніж летить шахед", тому дефіцит пального не загрожує.

На окупованих територіях України зареєстровано понад 146 тисяч ФОПів

За українським законодавством підприємці з податковою адресою на ТОТ не мають права легально працювати. Усі укладені ними правочини вважаються нікчемними.

Український Kormotech виходить на ринок Бельгії — чотири бренди з'явилися у мережі Famiflora

Партнерство виникло після випадкової зустрічі команд на торговій виставці в Бангкоку.

Уряд планує підписати Drone Deal із сімома країнами НАТО — хто отримає українські технології

Україна має намір виставити на продаж військові технології. До...

Revolut до кінця липня остаточно заблокує прийом нових депозитів в USDT

Станом на зараз USDT (Tether) є третім за величиною криптоактивом за ринковою капіталізацією після Bitcoin та Ether із ринковою вартістю 184 млрд доларів.

Цікаві записи

Схожі публікації