Після російської атаки 5 серпня мережа "Фора" опинилася перед одним із найсерйозніших логістичних викликів за останні роки. Удар зруйнував частину складської інфраструктури та призвів до втрати значних запасів продукції, обладнання й техніки.
Про це розповів СЕО компанії Дмитро Фільченков у бліц-інтерв'ю Forbes.
Попередня оцінка збитків — близько 1,15 млрд грн. Остаточна сума ще уточнюється і може зрости. Тепер компанії доводиться одночасно відновлювати потужності, перебудовувати маршрути та підтримувати роботу понад 400 магазинів.
Порожні полиці та мільярдні збитки: як Фора оговтується після атаки
Найпомітніший наслідок для покупців — скорочення асортименту в окремих категоріях. Передусім це стосується:
- свіжих овочів і фруктів,
- заморожених продуктів,
- імпортних товарів,
- позицій власних торгових марок.
При цьому "Фора" не зупиняла постачання. Компанія змінила спосіб доставки товарів, намагаючись компенсувати втрату частини централізованої логістичної інфраструктури.
Ситуація з мережею "Бадьорий", близько 180 магазинів якої "Фора" взяла в управління у 2026 році, дещо інша. Її логістичні потужності атака не пошкодила. Однак лише частина асортименту "Бадьорого" проходила через логістику "Фори", тому можливості інфраструктури компенсувати втрати обмежені.

Замість одного центру — тепер кілька
Ключове рішення "Фори" — відмова від відновлення старої логістичної моделі в її попередньому вигляді. Компанія розподіляє потоки між кількома майданчиками, домовляється з постачальниками про прямі поставки в магазини, підключає нові склади та змінює маршрути доставки.
Особливо складною є робота зі свіжою продукцією. Частину овочів і фруктів тепер доставляють через проміжні майданчики без тривалого зберігання — товар швидко сортують і направляють у магазини.
Проте нова система потребує більше операційних ресурсів і складніша в управлінні. Водночас вона диверсифікує ланцюг постачання та зменшує залежність компанії від одного великого логістичного вузла.
Дефіцит компенсують альтернативами
"Фора" не ставить за мету якнайшвидше повернути на полиці кожну втрачену товарну позицію. Замість цього компанія фокусується на збереженні достатнього вибору в базових категоріях. Якщо конкретний продукт тимчасово недоступний, ритейлер разом із постачальниками шукає заміну. Таким чином, покупець може не побачити звичного бренду, але матиме альтернативний товар у тій самій категорії.

На час перебудови частину промоакцій компанія призупинила. Адже додатково стимулювати попит на товари, стабільні поставки яких поки неможливо гарантувати, немає сенсу.
Чи зростуть ціни на продукти
Перебудова логістики неминуче збільшує витрати "Фори". Водночас компанія поки не береться прогнозувати, чи злетять ціни для покупців.
Для ритейлера наразі важливіше відновити стабільність поставок і зрозуміти довгострокову ефективність нової системи. Крім того, подальший розвиток ситуації залежатиме від безпекових ризиків.
Розширення магазинів відклали, команду скорочувати не планують
Війна за логістику вже позначилася на стратегії розвитку "Фори". У першій половині 2026 року мережа відкрила 24 нові магазини й планувала продовжувати розширення аналогічними темпами. Тепер частина запланованих відкриттів переноситься. Вільні ресурси компанія спрямовує на відновлення логістики та запуск додаткових складських потужностей.
Попри масштаб втрат, "Фора" не планує масових скорочень. Частину співробітників можуть тимчасово перевести на інші об'єкти або процеси — туди, де виникло найбільше навантаження після перебудови логістики.
Нагадаємо, увечері 5 серпня представники найбільших торговельних мереж і логістичних компаній зустрілися з прем'єр-міністром Сергієм Корецьким та міністром економіки Олександром Кравченком. Причиною стала масштабна російська атака, яка пошкодила логістичну інфраструктуру низки великих українських компаній, зокрема "Фори", "Сільпо", Novus, "Епіцентру" та "Нової пошти".
