Понеділок, 13 Квітня, 2026
Понеділок, 13 Квітня, 2026
ГоловнаНовиниБізнесЧеська Solartec видобуватиме графіт в Хмельницькій області та заплатить 31,7 млн грн...

Чеська Solartec видобуватиме графіт в Хмельницькій області та заплатить 31,7 млн грн за ліцензію

Компанія "Солартек Еско", що входить до структури чеського холдингу Solartec, стала переможцем відкритого аукціону та отримала спеціальний дозвіл на 20-річний видобуток графітової руди на Майданській ділянці Буртинського родовища в Хмельницькій області.

Інформація про результати аукціону оприлюднена в державній системі Prozorro.Продажі.

За право користування надрами компанія запропонувала 31,7 млн грн.

Ставка втричі вища за конкурента: як Solartec отримала доступ до великого родовища

Майданська ділянка розташована поблизу села Буртин у Шепетівському районі. За даними Держгеонадра, тут знаходиться 25,5 млн тонн руди та 40 млн тонн перспективних ресурсів. У перерахунку на товарний графіт — 3 млн тонн.

На тлі глобального буму електромобілів та систем накопичення енергії графіт є ключовим компонентом літій-іонних акумуляторів. Фактично йдеться про ресурс, без якого неможлива сучасна енергетична трансформація. Видобуток планують вести відкритим способом, без вибухових робіт. Головна мета — швидко вийти на обороти. 

Отриманий дозвіл Solartec розрахований 20 років. У гірничодобувному бізнесі це передбачає масштабні капіталовкладення та прогнозований попит. Якщо проєкт буде реалізований у повному обсязі, регіон отримає нові робочі місця та податкові надходження, а держава — ще одного міжнародного інвестора. 

Видобуток корисних копалин / фото: energycapitalpower

Хто вже працює на ринку видобутку графіту

Активним гравцем у графітовому сегменті залишається група Заваллівський графіт у Кіровоградській області. Однак інтерес до галузі зростає. Раніше інвестгрупа BGV Group Management придбала 2 спецдозволи на видобуток графітових ресурсів, розглядаючи напрям як частину портфеля критичних матеріалів.

Solartec стає новим іноземним гравцем у сегменті, де конкуренція лише формується. Іноземні ресурси відкривають можливість до створення повного виробничого ланцюга — від видобутку до глибокого перероблювання.

Українські надра в міжнародному ланцюгу постачання

Україна дедалі частіше з'являється у стратегіях міжнародних інвесторів як потенційний постачальник критичних мінералів для Європи. Показовим став і нещодавній конкурс щодо літієвої ділянки, перемогу в якому здобув консорціум на чолі з ірландською TechMet.

Для Solartec це ставка на майбутній попит у ЄС. Для України — можливість закріпитися у глобальних ланцюгах постачання та залучити інвестиції у переробну інфраструктуру.

Залізна руда / фото: з відкритих джерел

Аукціони надр у 2025 році принесли 1,82 млрд грн — підсумки Держгеонадр

Державна служба геології та надр України реалізувала 76 лотів спеціальних дозволів через онлайн-аукціони на суму 1,82 млрд грн в 2025 році. Мова йде про продаж доступу до ресурсної бази, яка стає дедалі важливішою для економії стабільності у війні

Дані річного звіту свідчать, що конкурентні торги залишаються важливим каналом залучення інвестицій у видобувний сектор.

Аукціони проти адміністративних рішень

За підсумками року 82 спеціальні дозволи були надані саме через електронні аукціони, включно з процедурами, оголошеними раніше. Водночас значно більший масив, 356 дозволів, було оформлено без проведення торгів. У цю категорію попадають: 

  • продовження строків дії ліцензій, 
  • внесення змін до чинних дозволів,
  • інші регуляторні рішення. 

Нові учасники ринку заходять через аукціони, тоді як чинні компанії підтримують діяльність через пролонгації та коригування умов користування надрами.

Переваги для бюджету

Загальні надходження до державного бюджету від надання спецдозволів у 2025 році становили 854,3 млн грн. При цьому сума реалізованих лотів перевищує фактичні бюджетні надходження. Такий дисбаланс пояснюється поетапною оплатою, умовами договорів та часовим розподілом платежів. 

Останні торги підтвердили інтерес до менш масштабних, але стабільно прибуткових ділянок. Держгеонадра реалізувала 7 спецдозволів на ділянки з покладами глини та бурштину на загальну суму 48,5 млн грн. Такі активи традиційно приваблюють регіональний бізнес і компанії, орієнтовані на швидкий виробничий цикл.

Раніше стало відомо, що австралійська European Lithium придбає 100% Velta Holding за $173 млн, розрахувавшись власними акціями. Український виробник контролює близько 2% світового ринку титанової сировини та входить до переліку пріоритетних проєктів у сфері критичних мінералів.

Актуально

Новий преміальний бізнес-тренд: читацькі ретрити стартують із чеком від $1000

Суть послуги полягає в тому, що клієнти платять тисячі доларів за те, щоб поїхати в заміський будинок чи бутик-готель і просто читати книжки в повній тиші в оточенні незнайомців.

Goldi, One By One і MustHave: топ-10 українських фешн-брендів за 2025 рік

Частина брендів відмовилася надати фінансові дані — серед причин підприємці називають ризик податкових перевірок і запитів від БЕБ після публічного розголосу про успіхи бізнесу.

Державні архіви стали базою для ШІ-моделі Сяйво: що ховають 10 ТБ даних та скільки це коштує Україні

Україна запустила розробку власної національної великої мовної моделі "Сяйво"....

Польща — справжнє пекло: чеська RegioJet іде з польського ринку

RegioJet заявив про намір повернутися до Польщі, коли ринок стане дійсно відкритим для конкуренції.

OpenAI запускає новий тариф ChatGPT Pro за $100 на місяць: в чому його особливість

Як базовий Plus за 20 доларів, так і новий Pro за 100 доларів орієнтовані на щоденне використання інструменту для програмування ChatGPT Codex.

Українська Biopharma запускає найбільший завод з виробництва препаратів із плазми крові на Закарпатті 

Українська компанія Biopharma завершує підготовку до запуску першої черги...

Inditex остаточно залишає торгові площі у Дніпрі — хто займе місце Zara та Bershka

Іспанська група Inditex, яка представлена брендами Zara, Bershka та...

Цікаві записи

Схожі публікації